Ciekawe miasta – Wałbrzych

Wałbrzych jest ważnym ośrodkiem naukowym, przemysłowym oraz akademickim, położonym historycznie na Dolnym Śląsku. Fascynujące miasto ma dla nas mnóstwo atrakcji. Doskonała lokalizacja w Sudetach Środkowych oraz na Kotlinie Wałbrzyskiej i Górach Wałbrzyskich zapewni nam wiele malowniczych widoków oraz moc wrażeń. Pobyt w Wałbrzychu z pewnością będzie niezapomniany. Dogodne noclegi w mieście pozwolą nam spędzić ten czas przyjemnie i wygodnie. Wałbrzych oprócz ciekawych walorów przyrodniczych oraz bogatej rzeźby terenu posiada wiele niesamowitych zabytków.

Zamek Książ jest jednym z elementów Szlaku Zamków Piastowskich. Trzecia co do wielkości warownia w Polsce powstała w XIII wieku. Okazały zamek kryje przepiękne barokowe komnaty. Obecnie mieści się tutaj Hotel Książ. Na terenie zamku znajdziemy również cudowne ogrody, restaurację oraz stadninę koni. Nieopodal mieszczą się także ruiny zamku Stary Książ. Jest on położony na wzgórzu, nad przełomem Pełcznicy. Podobnie jak Książ, wchodzi w skład Książańskiego Parku Krajobrazowego.  Wybudowano go w końcówce XVIII wieku, w stylu eklektycznym. Wcześniej istniał tutaj średniowieczny zamek piastowski.

Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu to okazała świątynia, która zachwyca architekturą oraz wielkością. Kościół powstał na przełomie XIX i XX wieku. Neogotycka budowla jest jednym z ostatnich dzieł Alexisa Langera. Stanowi jeden z największych kościołów diecezji świdnickiej. Pomysł na stworzenie tak ogromnej budowli był inspirowany Kolegiatą Św. Krzyża we Wrocławiu. Budowla powstała na planie krzyża łacińskiego. Wzniesiono ją z cegły. W środku znajdziemy wiele ciekawych dzieł sztuki sakralnej. Uwagę zwraca z pewnością sieciowe sklepienie, wsparte na filarach. Mimo okazałości, budowlę cechuje duża lekkość. Koniecznie zajrzyjmy do środka, spędzając czas w Wałbrzychu. Miasto jest ważnym ośrodkiem turystycznym w regionie. Wielu gości chętnie odwiedza tę okolicę. Jakie więc noclegi Wałbrzych może nam zaproponować? Z pewnością znajdziemy tutaj wiele hoteli, hostele oraz pokoje gościnne. Możemy zdecydować się także na Dom Turysty oraz pensjonat lub gospodarstwo agroturystyczne. Wybór jest szeroki, bez wątpienia znajdziemy komfortowy i przyjemny nocleg. Baza noclegowa jest naprawdę rozbudowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>