Ekosystem idealny – Wisełka

Niestety minęły już czasy, w których okalające nas tereny były wolnymi ekosystemami. Przez naszą działalność stały się one podatne na degradację oraz inne zawirowania. Niestety, co raz dotknęła ludzka ręka, nie powróci tak łatwo do czasów, w których było silnym i bezpiecznym terenem zarówno dla okolicznych roślin oraz zwierząt. W tych czasach, których musimy chronić je przed nami samymi, powinniśmy choć raz w życiu zobaczyć miejsca, o które tak walczą ekolodzy. Ich obraz w mediach zazwyczaj jest negatywny, że wydaje się nam, że to oni są tymi złymi, którzy chronią polanę, staw czy kawałek lasu. Jednak gdyby nie nasza niszczycielska natura, nic takiego nie musiałoby mieć miejsca. Warto się więc przy następnej okazji zastanowić nad tym, czy ci ekolodzy to jednak nie robią czegoś dobrze.

Miejscami, w których bez wątpienia udało nam się zachować, choć po części oryginalne ekosystemy są parki narodowe. Mimo że utworzono je na długo po wielkich zmianach przemysłowych, nadal mogą one cieszyć nas swoimi naturalnymi walorami, które niestety każdego dnia przechodzą ciężką próbę. Kwaśne deszcze czy przynoszone wiatrem pyły druzgocą te tereny niemal codziennie. Jeśli chcemy zobaczyć, choć fragment idealnie zachowanego ekosystemu powinniśmy wybrać się w okolice Jeziora Czajcze, które jest największym akwenem Wolińskiego Parku Narodowego. Jego powierzchnia to prawie siedemdziesiąt osiem hektarów, a jego linia brzegowa mierzy sobie ponad pięć i pół kilometrów. Akwen ten jednak nie należy do zbyt głębokich, ponieważ różnica wysokości pomiędzy dnem a taflą wody to niespełna trzy metry, choć zdarzają się oczywiście miejsca dużo głębsze, które mierzą sobie ponad sześć metrów. Co ciekawe, jezioro znajduje się cztery i pół metra poniżej poziomu morza, co czyni go tak zwaną kryptodepresją. Na jeziorze znajduję się również półwysep, na którym znaleziono ślady dawnego grodziska. Co ciekawe, jeszcze w dziewiętnastym wieku była to wyspa, której mielizna przekształciła się w wyodrębniony suchy pas terenu. Na szczęście wybierając się w te okolice, nie musimy martwić się zakwaterowaniem, który uda nam się znaleźć w pobliskiej Wisełce, która posiada rozbudowaną bazę noclegową, wszystkie opcje kwaterunkowe można znaleźć na meteor-turystyka.pl.

Jezioro Czajcze jest jednym z ostatnich akwenów słodkowodnych, w którym udało się zachować naturalny ekosystem, ulega on jednak ciągłej powolnej degradacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>