Muzeum Hallera (hallerówka)

Jedną z interesujących atrakcji we Władysławowie, która bez dwóch zdań powinna zainteresować nie tylko miłośników historii, jest znajdujące się w tym miejscu Muzeum Hallera. Muzeum zostało uruchomione w 2000 r. jako miejsce zbioru pamiątek po generale Józefie Hallerze i żołnierzach Błękitnej Armii.  

Historia tego obiektu sięga roku 1922, na kiedy datowane jest powstanie tego niewielkiego domku, który w przedwojennych czasach należał do samego Józefa Hallera. Ten sławny generał pomieszkiwał w tym miejscu wraz z całą rodziną w trakcie letnich wakacji. Po II wojnie światowej budynek przeszedł w ręce państwowe i był obiektem komunalnym. Dopiero w 1981 r. przekazano go pod działalność muzealną, wówczas rozpoczęto zbierać zbiory do muzeum i utworzono pierwszą salę muzealną.

W obiekcie tym można zapoznać się z niezwykłym asortymentem licznych pamiątek, które związane były zarówno z osobą generała, jak i żołnierzy ze słynnej Błękitnej Armii. Jednymi z najcenniejszych eksponatów są tu osobiste rzeczy generała, które to zostały przekazane przez jego siostrę, jak również liczne listy, dokumenty, fotografie czy też mapy, którymi się posługiwał. W przyległym do Muzeum Hallera budynku mieści się z kolei również warte obejrzenia Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Seria budynków mieszcząca się w Hallerowie trafiła pod skrzydła Muzeum Ziemi Puckiej. Jest to niewątpliwie bardzo dobra wiadomość dla pasjonatów historii i miłośników samego generała Józefa Hallera. Muzeum mieści się przy ul. Morskiej 6, czynne jest w okresie lipiec-sierpień 10-18, a od 1 maja do 30 czerwca 10-16. Bilet normalny 4 zł, ulgowy 3 zł. Dla wszystkich planujących dłuższy pobyt we Władysławowie przydatny link – noclegi Władysławowo. W muzeum przygotowywane są także na bieżąco rozmaite wystawy czasowe dotyczące historii regionu – obecnie wystawy te opisują życie Augustyna Necla – pisarza i gawędziarza kaszubskiego, Leona Golla – rzeźbiarza tworzącego w drewnie historie lokalnych rybaków oraz trzecia wystawa pokazuje dawne zwyczaje urlopowe z przełomu XIX i XX wieku.

2 myśli na temat “Muzeum Hallera (hallerówka)”

  1. Ciekawe miejsce, które trzeba odwiedzać, żeby nie zostało zapomniane. Poza tym to świetna alternatywa spędzania czasu, gdy pogoda nie sprzyja plażowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>