Wiżajny: biała kropka na mapie?

Polska to kraj bez wątpienia słynący z bardzo zróżnicowanego krajobrazu i przyrody nietkniętej ręką człowieka. W ostatnich latach odwróciła się nieco tendencja, która powodowała, że większość rodaków spędzała wakacje gdzieś za granicą, najczęściej w śródziemnomorskich lub bliskowschodnich kurortach. Z powodu nieciekawej sytuacji w Afryce oraz coraz wyższych cen w Europie Zachodnie Polacy coraz częściej wybierają na letni urlop polskie regiony, które zresztą nie mają się czego wstydzić przed ich zachodnimi odpowiednikami. Wspaniale rozwinięta baza noclegowa, bogate zaplecze gastronomiczne oraz wspaniałe krajobrazy okraszone lokalnym folklorem do zdecydowane atuty naszego kraju. Wystarczy tylko spakować plecak lub walizkę, aby w mniej niż kilka godzin znaleźć się z zupełnie innym świecie.

Gdzie warto pojechać na wakacyjny urlop albo na romantyczny weekend tylko we dwoje? Mnóstwo jest takich miejsc, ale bez wątpienia Podlasie ze swoimi skarbami jest wyjątkowo godne uwagi. To właśnie tam znajduje się polski biegun zimna, Wiżajny [do znalezienia na stronie Wikipedii]. Wioska ta położona jest bardzo blisko wschodniej granicy, kilkanaście kilometrów przed miedzą z Litwą. Choć sama nie może się pochwalić niesamowitymi zabytkami, to jest coś, co ją z pewnością wyróżnia, nie tylko w Polsce ale i w Europie. Otóż Wiżajny uchodzą na najzimniejszą miejscowość w naszym kraju. Wiarygodne źródła podają, że zima jest tutaj najdłuższa i najbardziej mroźna spośród wszystkich polskich regionów. Co więcej zima stulecia, które swego czasu odwiedziła Wiżajny trwała niemal do połowy czerwca. Na szczęście lata są tutaj z kolei niezwykle upalne i piękne, w sam raz, żeby zwabić letników spragnionych kontaktu z naturą w najczystszej postaci oraz lokalnego folkloru.

Wiżajny oferują noclegi [do znalezienia na stronie Meteora] w zasadzie tylko w gospodarstwach agroturystycznych oraz w kwaterach prywatnych, ale warto wspomnieć, że są to obiekty niezwykłe. Nic zatem dziwnego, że mieszkańcy Podlasia słyną z wyjątkowej gościnności i życzliwości. Wiżajny to tylko mała kropeczka na mapie Polski i Podlasia, ale bez wątpienia warto tutaj przyjechać na majowy weekend lub krótki letni urlop. Stąd blisko do Puszczy Białowieskiej, a amatorzy odpoczynku na świeżym powietrzu znajdą tutaj dziesiątki ścieżek rowerowych gotowych na przyjęcie turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>